Pytania?

(+48) 792 444 203        sklep@dioptyk.pl

Menu kurtynowe
Oprawy okularowe, co może uczulać? 4

  

Co może uczulać w oprawach?

Zdarza się, że do lekarzy zgłaszają się osoby z problemami skórnymi spowodowanymi noszeniem okularów. Niekiedy mówią one, że mają takie problemy okresowo, co może np. wynikać z tego, że czasem zastępują okulary soczewkami kontaktowymi, wtedy oczywiście odczyn alergiczny znika. Alergia na nikiel występuje stosunkowo często, dlatego że jest on powszechny, jako element stopów wykorzystywanych w oprawach, biżuterii, spinkach do włosów, kluczach, sztućcach itp. Alergenny może być też monel, gdy jest niepokryty odpowiednimi powłokami, bo w swoim składzie ma prawie 70% niklu. Produkuje się z niego zauszniki, jak i całe oprawy.

 

Dlaczego uczula?

Uczulenie pojawia się po zetknięciu z alergenem, który wywołuję reakcję immunologiczną. Organizm odczytuje go, jako zagrożenie i przy każdej styczności z nim reaguje nadwrażliwością, wytwarzając specyficzne przeciwciała. Komórki odpornościowe produkują substancję, takie jak histamina, która powoduje uczucie świądu (...)

 

Objawy alergii.

Reakcja uczuleniowa może pojawiać się na skórze, błonach śluzowych i drogach oddechowych, a objawia się: łzawieniem, katarem siennym, dusznościami, pokrzywką, biegunką, aż po niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. W przypadku alergii na nikiel, w miejscach bezpośredniego kontaktu ze skórą (wnikania jego jonów do skóry) dochodzi do wystąpienia wyprysku kontaktowego (wysypki), zaczerwienienia i świądu. Może też wystąpić, np. alergiczne zapalenie spojówek, łzawienie oczu, a nawet nieżyt nosa. Bywa, że objawy uczulenia pojawiają się na szyi (np. przy noszeniu okularów na łańcuszku). Zapalenie skóry pojawia się w miejscach o zwiększonej potliwości, ponieważ pot reaguje z materiałem oprawy.

 

Diagnostyka i leczenie.

Podstawą terapii jest unikanie produktów mogących zawierać dany alergen. Aby sprawdzić swoją podatność na uczulenie warto wykonać test hipoalergiczny. W leczeniu stosuje się leki odpowiednie dla danego typu alergii. Przy zmianach skórnych są to specyfiki przeciwhistaminowe, maści glikokortykosteroidowe, a w ciężkich reakcjach alergicznych sterydy doustne. Pomocne mogą być również wszelkie balsamy, redukujące świąd i zapalenie skóry. Ważne jest, żeby nie bagatelizować objawów, nieleczone mogą być przyczyną poważniejszych chorób.

 

Jak unikać uczulenia na oprawy?

Należy zwracać uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są oprawy i ile zawierają np. alergennego niklu. Dobrej jakości oprawki pokryte są odpowiednimi powłokami ochronnymi tak, aby metal nie miał kontaktu ze skórą. Powinno się unikać niskich jakościowo opraw i akcesoriów (np. łańcuszków) o niewiadomym składzie. Warto wybierać oprawy hipoalergiczne. Należy też pamiętać o wymianie opraw, gdy są zniszczone, obdarte z powlekającej je warstwy ochronnej."

 

 

 

 

Źródło izOptyka nr 71 Grudzień 2014

Komentarze do wpisu (4)

13 kwietnia 2020

Od kilku miesięcy mam początkowo w miejscu noska okularów krostki. Z czasem kilka przeszło nad brwi. Po zastosowaniu dwóch tubek emulsji na twarz Rozex 0.75%. Ostały się po dwóch stronach nosa/blisko oczu/ oraz na nosie. Idealny ślad noska. Co robić zwłaszcza w pandemii?

8 listopada 2020

Pamiętam,że x lat temu nikiel miał być wycofany z wyrobów i co? Jak można coś takiego ludzim sprzedawać ?! Drogi wyrób medyczny zawierający uczulający składnik ! Dla mnie to jest oszustwo ! Nie wiadomo z czego są okulary, bo niewielu producentów podaje skład. Jest niewielki wybór jeśli chodzi o okulary dla alergików. Ja nie byłam alergikiem dopóki nie kupiłam okularów Ray-bana za 700 zł w Vision Express. Jak się dowiedziałam, oprawki są produkowane z innych, tańszych materiałów dla sieciówek, a szkła o których mówi się Hoya są również produkowane przez Hoyę, ale dla sieciówek i nie są sygnowane. Nie są też o wiele tańsze, z tym, że w prywatnych salonach nie ma wyboru. Większość optyków jest zdziwiona, że okulary mogą uczulać, jakby w życiu nie słyszeli o alergii. Proszę wycofywać nikiel ze sprzedaży. Wycofuje się uczulające składniki z kosmetyków, a producenci oprawek mają się dobrze. Nie mamy zamiaru płacić za nikiel!

1 grudnia 2020

Witam mam to samo moje okulary mnie uczulają szkła hoya oprawki nie wiadomo czy bez niklu . Jak założę okulary to oczy pieką swędzą mam zamiar zrobić nowe tylko gdzie bez tego niklu. Pozdrawiam

1 grudnia 2020

Witam mam to samo moje okulary mnie uczulają szkła hoya oprawki nie wiadomo czy bez niklu . Jak założę okulary to oczy pieką swędzą mam zamiar zrobić nowe tylko gdzie bez tego niklu. Pozdrawiam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl