Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kiedy idzie się do szpitala przy niskim ciśnieniu?

17 kwietnia, 2024 Kiedy idzie się do szpitala przy niskim ciśnieniu?

Kiedy temperatury zaczynają spadać lub rosnąć, często możemy odczuwać różne dolegliwości. Jedna z nich to niskie ciśnienie. Ale co to tak naprawdę oznacza i kiedy powinniśmy udać się do szpitala? Zapraszamy do lektury.

Czym jest niskie ciśnienie?

W medycynie niskie ciśnienie, znane także jako hipotensja, definiowane jest jako stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest poniżej ustalonego normy medycznej. Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ścianki tętnic podczas przepływu. Jest mierzony za pomocą dwóch wartości: skurczowego ciśnienia krwi (górnej wartości, rejestrowanej w momencie skurczu mięśnia sercowego) i ciśnienia rozkurczowego (dolnej wartości, notowanej podczas rozkurczu).

Niskim ciśnieniem nazywamy sytuację, kiedy ciśnienie skurczowe wynosi poniżej 90 mmHg, a rozkurczowe poniżej 60 mmHg. Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby z natury mają niższe ciśnienie i takie wartości są dla nich normą, nie powodując żadnych objawów.

Objawy niskiego ciśnienia

Przy niskim ciśnieniu, nie zawsze występują objawy. Jeżeli są, to najczęściej dotyczą one zmęczenia, słabości, zawrotów głowy, a nawet omdleń. Inne symptomy obejmują m.in. bóle głowy, duszności, problemy z koncentracją, nudności, zimne i wilgotne dłonie oraz stopy, czy rozszerzenie naczyń krwionośnych w oku.

Objawy te mogą występować sporadycznie, np. po gwałtownym wstaniu, albo też mogą być chroniczne. Często pojawiają się także po posiłku, ponieważ wówczas organizm kieruje więcej krwi do jelit, co może prowadzić do zmniejszenia ilości krwi dostępnej dla mózgu.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Niskie ciśnienie samo w sobie nie jest stanem zagrażającym życiu. Jest nawet pozytywne dla zdrowia, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednak w niektórych przypadkach niskie ciśnienie krwi może być poważnym sygnałem alarmowym, szczególnie, gdy pojawia się nagłe, gwałtowne obniżenie ciśnienia.

Zdecydowanie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, jeżeli regularnie odczuwamy objawy niskiego ciśnienia, takie jak zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia lub silne uczucie zmęczenia, a także jeżeli niskie wartości ciśnienia są dla nas nowością. Szczególną ostrożność powinni zachować zwłaszcza seniorzy.

Jeżeli nasze objawy są intensywne oraz długotrwałe, a do tego towarzyszą im inne niepokojące symptomy, np. ból w klatce piersiowej, duszności, niewydolność serca, zasłabnięcia lub omdlenia – powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a nawet udać się na oddział ratunkowy.

Powinniśmy także pamiętać, że niektóre leki, np. na nadciśnienie, mogą obniżać ciśnienie krwi, co może prowadzić do występowania wymienionych objawów. W takim przypadku powinniśmy również skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Końcową decyzję o tym, kiedy zdecydować się na wizytę w szpitalu, powinniśmy podjąć po konsultacji z lekarzem rodzinnym, który zna naszą historię medyczną. Wszelkie niewyjaśnione objawy powinny być gruntownie zbadane, aby zapewnić naszemu organizmowi najlepszą możliwą opiekę medyczną.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Redakcja dioptyk.pl

Nasza redakcja dzieli się inspirującymi wskazówkami i trendami, które sprawią, że każdy dzień będzie wyjątkowy. Odkrywaj z nami sekrety dobrego samopoczucia i stylu – bądź zawsze krok przed innymi!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak długo boli noga po endoprotezie biodra?
Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 164 cm?
Jak długo można żyć z chorobą wieńcową?

Jesteś zainteresowany reklamą?